INSPEKCE VÝŠKOVÝCH STAVEB (VYSÍLAČE):

Zákazník a zadání úkolu

České radiokomunikace jsou poskytovatelem televizní, rozhlasové a internetové infrastruktury. Podnik byl založen roku 1963 a v letech 1975 až 1976 vybudoval vysílač Liblice II, který se výškou 355 metrů stal nejvyšší stavbou v České republice. Jeho stožáry vzdálené 120 metrů slouží jako zářiče systému ARPO pro vysílač TESLA 2xSRV 750 s výkonem 1,5 MW pracujícím na středních vlnách o  frekvenci 639 kHz.

Věže jsou tvořeny ocelovými trubkami a do tří stran ukotveny lany v pěti úrovních nad sebou. Udržovat tak vysokou konstrukci vyžaduje dobrý přístup ke všem jejím částem. Plánovaná technická prohlídka probíhá jednou za rok a výluka vysílače znamená nejen finanční ztráty, ale také složitá jednání se smluvními partnery využívajícími zařízení pro své vysílání.

Dosud horolezci prováděli kontrolu 294 izolátorů, 15,6 km kotevních lan, nátěrů, svárů a návěstidel horolezci. Cesta nahoru šplhavým výtahem trvá 40 minut, poté se horolezec spustí po laně k zemi, což trvá přibližně stejnou dobu. V nižších patrech se čas zkracuje, přesto jen manuální fotografování izolátorů zabere jedné osobě čtyři dny. Výhody nasazení dronu jsou tedy zřejmé: snímkování je možné provést i za provozu během jednoho dne ve vysokém rozlišení z mnoha úhlů. Robodrone Kingfisher byl k tomuto účelu poprvé využit v září 2014.

Výběr a konfigurace dronu

Pro úkol byl vybrán model Robodrone Kingfisher kvůli dvěma svým přednostem. Jednak schopnosti manévrovat a současně udržovat stabilitu ve visu, jednak dostatečné nosnosti pro upevnění stabilizovaného tříosého gimbalu a fotoaparátu s vysokým rozlišením. Konkrétně SONY NEX 7 s rozlišením 24 Mpx. Živý přenos z objektivu putoval do monitoru operátora na zemi, takže každá kotva mohla být zcela přesně z žádoucích úhlů zaostřena a vyfocena.

Metodika a zajištění bezpečnosti

Vysílač je pod vysokým napětím a vytváří ve svém těsném okolí ionizující záření s negativním efektem na lidské tělo. I to je jeden z důvodů, proč pro manuální inspekci musí být dočasně odstaven z provozu. Tuto dobu však využití bezpilotního systému výrazně zkrátilo v porovnání s prací horolezců.

Analýza získaných dat

Dron pořídil velké množstí fotografií konkrétních konstrukčních prvků vysílače v extrémně vysokém rozlišení. Tyto byly posléze díky přesné identifikaci polohy spárovány se sériovými čísly konstrukčních prvků.

Závěrečná reference

Celá kontrola vysílače s využitím dronu je jednodušší, rychlejší a v neposlední řadě levnější. Konkrétní znalost problému ještě před výstupem technika na vysílač umožňuje efektivnější zásobení náhradními díly, případně potřebnou technikou nutnou k opravě. Doba odstávky provozu nutná k opravě se tak minimalizuje.

České Radiokomunikace mají pro drony i další plány. ČRa Labs pracují na nové metodě pro zjištění kvality vysílacího signálu. „Vyvíjíme technologii, s jejíž pomocí by drony mohly měřit sílu vyzařovacího diagramu antény. Náklady na změření jednoho vysílače prostřednictvím pilotovaného vrtulníku dosahují až půl milionu korun. Při použití dronů by nás jedno měření stálo řádově méně,“ říká Libor Kubišta, ředitel úseku provozu ČRa.

 

Fotografie - vysílač Liblice

inspekce vysílače liblice

inspekce vysílače liblice

Video - Žižkovská televizní věž

  Podobné využití

Inspekce liniových staveb zde
Inspekce solárních panelů zde