GEO-MAPPING - 3D MODELY

Specifika mise

Pro tvorbu podrobných 3D modelů území je měření klasickou metodou časově velice náročné. Proto se do popředí v tomto odvětví dostávají bezpilotní systémy. Robodrone Kingfisher nabízíme také ve verzi "GEO", kdy tato hexakoptéra vydrží v letu asi 25 minut a pohybuje se průměrnou rychlostí 5 m/s. Díky těmto vlastnostem stroj nachází využití u geodetů, geodetických kanceláří, developerů a jiných subjektů, které potřebují podrobně zmapovat terén. K podrobnému prozkoumání terénu je potřeba uletět dostatečnou vzdálenost, mít kvalitní závěs kamery a vhodně zvolenou kameru.

Výběr a konfigurace dronu 

Stroj ve verzi "GEO" se odlišuje typem senzoru v podvěsu a navíc volitelně disponuje diferenciální GPS. Standardně dodávanou kamerou je Sony A6000. Tento fotoaparát má rozlišení 24 Mpx a senzor velikosti APS-C. Dostatečné rozlišení a velikost senzoru je klíčový parametr, který výrazně ovlivňuje výsledek. S tímto vybavením lze vytvořit ortofotomapu, 3D model terénu, model povrchu a jiné. Výstupy dosahují horizontální přesnosti +- 5 cm a vertikální +- 7 cm. Výsledky jsou ale ovlivněny mnoha faktory, takže zde uvedené odchylky nelze brát jako dogma. Nezřídka se podaří dosáhnout podstatně lepších výsledků.

Díky šestirotorové platformě je možné se strojem zaviset na místě a podrobně nasnímkovat menší oblast. Typicky to můžou být skládky, lomy a jiné, kde je potřeba vytvořit 3D model tělesa. V těchto případech je využití bezpilotního systému znatelně rychlejší než využití klasického geodetického měření. (V případě měření totální stanicí nedosáhneme dostatečného množství naměřených bodů pro zjištění objemu tělesa, tedy měření může být nepřesné. Počet bodů získaných fotogrammetrickou metodou se pohybuje ve stovkách tisíc a rekonstrukce povrchu je tedy podstatně věrnější.)

Pro tyto aplikace je také možné použít Robodrone SuperHornet. Tento stroj byl vyvinut pro průzkum a díky tomu je velice skladný. Pro účely mapování je osazen menším fotoaparátem - konkrétně se jedná o Sony RX100 s rozlišením 20,1 MPx.

Praktické zkušenosti:

  • Monitoring sesuvu půdy - v tomto případě byl model Kingfisher nasazen v reálných podmínkách, aby zjistil rozsah sesuvu půdy, a následně bylo možné vytvořit 3D model.
  • Tvorba 3D modelů - jeden z příkladů může být 3D model pískovny Seč.
  • Tvorba ortofotomapy – vytvoření ortofotomapy archeologického naleziště Karpentná.

 

Ukázky 3D modelů

3d model

3d model 

  Podobné využití

Připravujeme.