BEZPEČNOST A OSTRAHA

Specifika mise

Při ochraně objektu, resp. areálu s více objekty a jeho perimetru, se obvykle využívá kombinace stacionárních kamer a pohybových čidel, přičemž obraz z kamer je přenášen do kanceláře ostrahy (je-li přítomna) nebo na vzdálený pult centrální ochrany.

Pokud je ostraha přítomna v budově/v areálu, provádí pravidelné kontroly pochůzkou, popř. se vydává na místa, kde čidla detekují možné narušení. Pakliže přítomna není, trvá až desítky minut, než v případě signálu dorazí na místo motorizovaná hlídka.

Zjevným problémem je, že od detekce nepovoleného vniknutí pomocí čidel a kamer trvá určitou dobu, než se ostraha dostane na místo, kde k narušení došlo. A po nezvaném návštěvníku už nemusí být památky. Pokud pronikne do útrob areálu, které nejsou zabezpečovací a sledovací technikou pokryty tak pečlivě jako po obvodu, pátrání ostrahy bude namáhavé, možná neúspěšné.

Výběr a konfigurace dronu

V rozsáhlých areálech je možné dron nebo dokonce více strojů umístit do „doků", v nichž se samy dobíjejí, komunikují s dalšími technickými zařízeními (internet věcí) a mohou prakticky ihned odstartovat k letu – tedy jakmile se stáhne zastřešení doku, tj. asi 15 sekund. Automaticky vzlétá dron lokalizovaný nejblíže místu narušení. Při rychlosti 30 km/h urazí 250 m za 30 sekund, kdežto člověk je třikrát pomalejší.

Díky ptačí perspektivě je možné sledovat narušitele už během přibližování dronu a pak kontinuálně dál. Dron vybavený dokonalou optickou kamerou s možností zoomu a termovizní kamerou nemůže narušitel ošálit tak snadno jako běžné lidské oko strážného. Toho naopak neomylně navádí k narušiteli, dokud se jej nepodaří zadržet.

Jinou variantou je, že dron zcela nahradí stráže, které by na delším svěřeném úseku prováděly pochůzku. Dron lze jednoduše naprogramovat pro let podél chráněného perimetru, což je žádoucí v případech, kdy jej například kvůli povaze terénu, absence zasíťování pozemku apod., nelze sledovat pomocí stacionárních kamer a čidel. Klasickým případem je zelená hranice. Samozřejmostí je, že v případě detekce narušitelů lze tyto začít sledovat.

Strážní služby jsou schopny modelové řady Sparrow a Strix.

Sparrow – byl primárně vyvíjen právě pro strážní a pátrací úkoly, přičemž dva kusy takto slouží v ostrém provozu (s ohledem na zákazníka nemůžeme sdělit podrobnosti). Standardně je osazen optickou a termovizní kamerou. Jejich obraz je živě ve vysoké kvalitě přenášen speciálním šifrovaným digitálním data linkem na vzdálenost nejméně 3 km (ještě dále v otevřeném terénu a neomezeně daleko při použití LTE streamu). V této konfiguraci vydrží Sparrow ve vzduchu hodinu.

Strix – je de facto nákladní koptérou, která může nést širokou paletu kamer, čidel a dalšího nákladu – třeba i světlomet – do souhrnné hmotnosti 30 kg, přitom setrvat v letu 40 minut (s elektromotorem) nebo 4 hodiny (se spalovacím motorem). Právě druhá varianta tedy umožňuje při rychlosti 30 km/h zkontrolovat úsek o délce až 120 km bez nutnosti přistání a doplnění paliva.

Všechny modely Robodrone mohou být navíc vybaveny geolokátorem GINA. Tento systém používá například OSN (osvědčil se po zemětřesení na Haity) a také zhruba třetina krajských jednotek Hasičského záchranného sboru.

 

 

Video reportáž

připravujeme

  Podobné využití

Pátrání a záchrana zde
Horská služba zde